V červnu jsme vás na Facebooku T-MAPY informovali o tom, že mapový portál GIS města Dvůr Králové nad Labem získal první místo v krajském kole Královéhradeckého kraje soutěže Zlatý erb 2020. Tento výborný výsledek byl nyní korunován i v celostátním finálovém kole soutěže, kdy v kategorii Nejlepší elektronická služba a Smart city obsadil ve velké konkurenci skvělé 3. místo.

Zlatý erb - celostátní kolo 2020 (1)

Cenu převzal starosta města Jan Jarolím z rukou předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v úterý 24. listopadu v O2 Universum v Praze.

Už vítězství v krajském kole bylo velkým úspěchem. Třetí místo v celostátním kole je pomyslnou třešničkou na dortu a je o to cennější, že se jedná o jakési srovnání naší služby s těmi dalšími nejlepšími elektronickými službami v jednotlivých krajích.

Je to hlavně zásluha našeho odboru informatiky a zejména kvalitně odváděné práce Filipa Krause, který má mapový portál na starosti.

Jan Jarolím

Ing. Jan Jarolím

starosta města Dvůr Králové nad Labem

Mapový portál je dlouhodobým projektem města Dvůr Králové nad Labem, který rozvíjí ve spolupráci se společností T-MAPY. Jeho výstupy využívají jak pracovníci městského úřadu, tak široká veřejnost. Jedná se o soubor mapových aplikací, za zmínku stojí například základní katastrální mapa, mapa životního prostředí a jiné důležité mapové pasportní aplikace (veřejné osvětlení, komunikace, zeleň atd.). Součástí portálu je také aplikace Hlášení závad, díky níž mohou občané rychle a jednoduše upozornit nejen na problémy nedostatky na městském majetku.

DKnL-Hlaseni_zavad_mini

Naposledy byla přidána mapa technické infrastruktury a mapa pasportu vodních zdrojů a čistíren odpadních vod. Významnou úpravou byla i anonymizace osobních údajů v katastrální mapě v návaznosti na GDPR. S mapovým portálem je možné pracovat jak na monitoru počítače, tak na displejích tabletů nebo chytrých telefonů.

Vzhledem k tomu, že celý mapový portál nabízí mnohé funkční nástroje a široké využití, jednáme v současné době o možnosti nabídnout práci s portálem i obcím v ORP Dvůr Králové nad Labem. Věřím, že především menší obce, které nemají dostatek financí na nákup vlastní služby a zároveň jim chybí i kvalifikovaná obsluha portálu, tuto možnost uvítají.

Filip Kraus

Mgr. Filip Kraus

správce GIS, Odbor informatiky

Soutěž Zlatý erb hodnotí webové stránky měst a obcí. V letošním roce se přihlásily obce a města ze všech krajů ČR, hodnoceno tak bylo 403 webových stránek a projektů včetně elektronických služeb a turistických prezentací. Kompletní výsledky jsou na stránkách www.zlatyerb.cz. Město Dvůr Králové nad Labem uspělo s Mapovým portálem GIS již v roce 2016, když zvítězilo v krajském kole soutěže. Od té doby ale služba prošla významnou proměnou, a to jak v obsahu, tak ve své grafice.