Na Esri User Conference 2019 (uživatelská konference Esri) v San Diegu v Kalifornii se zaskvěl náš dlouholetý zákazník, Statutární město Jihlava. Získal tam prestižní cenu Special Achievement in GIS Award, kterou z rukou spoluzakladatele Esri Jacka Dangermonda převzali GIS specialisté města Jihlavy Jaroslav Škrobák a Jana Košábková.

jihlava_esri
Jihlava2_mini
Jihlava1_mini

Během více než 16leté spolupráce při budování GIS města Jihlavy vznikla celá řada užitečných geodat a aplikací. Zpočátku byly určené primárně pro interní potřebu pracovníků magistrátu, ale s rozvojem webových technologií došlo k publikaci geoprostorových informací i pro veřejnost. Za zmínku stojí mj. projekty Stříbrné pomezí, Připomínkování územního plánu nebo Geoportál ORP, které byly realizovány na technologiích Esri a T-MAPY.

jihlava_geoportál_mini

Geoportál ORP Jihlava

V roce 2012 společnost T-MAPY s významným přispěním pracovníků magistrátu vyvinula pro přípravu nového územního plánu sadu aplikací s názvem Připomínkování územních plánů (PUP), která za svůj inovativní přístup v zapojení veřejnosti do tvorby strategického dokumentu pro rozvoj města dostala řadu ocenění.

Jihlava tak byla po Praze teprve druhým městem, kde mohla veřejnost budoucí územní plán připomínkovat prostřednictvím internetu. Na rozdíl od našeho hlavního města, které systém využilo pouze jednorázově, Jihlava aplikaci používá i pro zadávání připomínek k nově vznikajícím územním plánům či jejich změn i pro obce v celém svém správním obvodu ORP.

2721_9203_Jihlava_PUP_mini

Jihlavský PUPík